Substancje słodzące

Komponenty dla przemysłu spożywczego

Aspartam

Syntetyczna substancja słodząca o sile słodzenia 180 razy większej niż cukier, niemal bezkaloryczna. Jest substytutem cukru często wybieranym przez diabetyków. Aspartam ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym i jest używany m.in. do produkcji: jogurtów, napojów, gum do żucia, deserów oraz cukierków.

Acesulfam K

Substancja słodząca o sile słodzenia 150 razy większej niż cukier; ponadto wzmacnia również smak i zapach produktu spożywczego. W przemyśle spożywczym acesulfam k wykorzystywany jest do produkcji takich wyrobów jak: napoje, dżemy, alkohole, jogurty, serki homogenizowane.

Sacharynian Na

Syntetyczna substancja słodząca o sile słodzenia 300-500 razy większej niż cukier.

Szeroko stosowany w branży spożywczej oraz suplementów diety.

Cyklaminian Na

Syntetyczna substancja słodząca o sile słodzenia 30 razy większej niż cukier. Cyklaminian sodu wykorzystywany jest do produkcji napojów dietetycznych, galaretek, gum do żucia, lodów czy niskokalorycznych ciast.

Sukraloza

Substancja słodząca nie dostarczająca kalorii organizmowi o sile słodzenia 600 razy większej niż cukier. Ma bardzo szerokie zastosowanie w branży spożywczej i można go znaleźć w ponad 4 tyś. produktów.

Stewia (rebaudiozyd A)

Ekstrakt liści stewii standaryzowany na zawartość rebaudiozydów A (RA 60%, RA 90%, RA 97%). Wg badań wykazuje 150 do 320 razy większą siłę słodzenia niż cukier. Stewia oprócz zastosowania w branży spożywczej jest również wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym oraz medycznym.

Ksylitol

Popularna substancja słodząca. Ze względu na swój niski indeks glikemiczny (IG: 8) jest coraz częstszym elementem diety diabetyków oraz osób ograniczających cukier w diecie. Substancja uzyskiwana w wyniku obróbki brzozy lub kukurydzy. Stevia cieszy się coraz większą popularnością jako zdrowy zamiennik cukru.

Erytrytol

Otrzymywany głównie poprzez fermentację glukozy. Jego główne zalety to zerowa kaloryczność, zerowy indeks glikemiczny, bardzo dobra wchłanialność. Erytrytol stosowany jest również jako wzmacniacz i stabilizator smaku, posiada również właściwości zagęszczające. W kosmetyce stosowany zamiast gliceryny pełni funkcję konserwującą.

Maltitol

Należy do grupy alkoholi cukrowych (podobnie jak ksylitol, erytrytol czy sorbitol). Wykazuje podobną siłę słodzenia jak cukier przy czym jest o połowę mniej kaloryczny. Odporny na obróbkę w wysokich temperaturach. Dzięki temu z powodzeniem może być stosowany do wyrobów i wypieków cukierniczych, a także do gotowania i pieczenia. Wysoka temperatura nie sprawia, że maltitol się karmelizuje i staje się brązowy. Topi się w wysokiej temperaturze i sprawia, że potrawy i produkty, do których go dodano, zyskują śmietankową konsystencję.

Sorbitol

Najczęściej pozyskiwany ze skrobi ziemniaczanej, ale występuje również naturalnie w wielu owocach. Wykazuje słodycz w 60% słodyczy cukru i kaloryczność 65% kaloryczności cukru. Sorbitol w przemyśle spożywczym stosowany jest głównie jako środek słodzący i utrzymujący wilgoć.

Mannitol

Zwiększa poziom glukozy we krwi w mniejszym stopniu niż sacharoza. Rozpuszczony w produkcie powoduje silne działanie chłodzące. Mannitol jest powszechnie uważany za zdrowy zamiennik cukru. W przemyśle spożywczym stosowany jako środek słodzący i wiążący wilgoć.

Inozytol

W przemyśle nie jest stosowany stricte jako substancja słodząca. Pomaga obniżać ciśnienie krwi, przeciwdziała skutkom stresu i poprawia samopoczucie. Stosowany w napojach energetycznych i wyrobach farmaceutycznych.